Jesień 03/24

1590 PLN

Jesienny Kurs Żeglarski 03/24

31.08 - 11.10

Dla kogo

Osoby od 14 roku życia

Czas trwania

6 tygodni, zajęcia w weekendy i w tygodniu

Lokalizacja

Jezioro Kierskie, Poznań

Naszym celem jest wprowadzenie Cię w świat żeglarstwa i nauczenie samodzielnego prowadzenia jachtów zarówno otwartopokładowych jak i kabinowych. Zajęcia w małych grupach prowadzone są przez młodą profesjonalną kadrę.

Opracowaliśmy program szkoleniowy przekazujący naszą wiedzę i umiejętności w zakresie bezpiecznego prowadzenia i obsługi jachtów na wodzie.

Szkolenie kończy się egzaminem na patent żeglarza jachtowego PZŻ.

Jeżeli interesuje Cię indywidualna forma szkolenia kliknij tutaj.

/

PROGRAM

Możesz uczestniczyć w zajęciach do 5 razy w tygodniu. Potrzebujesz ok. 20 godzin (1 godzina = 60 minut) za sterem do opanowania wszystkich zagadnień ale jeżeli dysponujesz czasem możesz wypływać nawet 60 godzin w czasie trwania szkolenia.

Szkolenie obejmuje:

-Dostęp do internetowej platformy szkoleniowej w formie wykładów,  konsultacje instruktorskie i egzaminy próbne w formie testów.

-Naukę wiązania i praktycznego wykorzystywania węzłów żeglarskich.

-Obsługę spalinowego silnika zaburtowego, prezentację osprzętu, instalacji i wyposażenia jachtu kabinowego. Ćwiczenia w zakresie kładzenia i stawiania masztu na jachcie kabinowym.

-Zajęcia praktyczne: manewry na żaglach na jachtach Sigma Club i Mariner 24 (m. in: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, stanięcie w dryf, MOB – człowiek za burtą).

-Zajęcia praktyczne: manewry na silniku na jachcie Mariner 24 (MOB – człowiek za burtą, cumowanie i manewrowania w basenie portowym, kotwiczenie).

Pływamy w grupach 3 osobowych + instruktor.

/

GRAFIK ONLINE

Zapisy na zajęcia odbywają się poprzez prosty grafik online.

Grafik jest aktualizowany co tydzień, co pozwala na bieżące zaplanowanie swoich zajęć w czasie trwania kursu.

Zajęcia na wodzie standardowo prowadzone są codziennie w godzinach 10-14, 14-18.

Jeśli nie masz możliwości brania udziału w 4 godzinnych zajęciach, a możesz poświęcić 2 godziny również jest taka możliwość dopisując taką informację w grafiku.

/

REZERWACJA

Rezerwacji można dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza prosimy o sprawdzenie skrzynki mailowej i folderu spam. Koszt szkolenia teoretyczno-praktycznego to 1590 pln. Opłaty dokonujesz w całości jednorazowo lub w dwóch ratach:

I rata w wysokości 590 pln potwierdzająca rezerwację miejsca (w ciągu 24 godzin po dokonaniu rezerwacji).

II rata w wysokości 1000 pln (do 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia).

Szczegóły dotyczące szkolenia zawierające m.in. dostęp do platformy szkoleniowej i możliwość edycji grafiku będą dostępne 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Warunkiem otrzymania dostępów jest opłacenie min. I raty za szkolenie.

Zapisując się na szkolenie, potwierdzasz akceptację regulaminu.

Potrzebujesz więcej informacji? Napisz do nas na adres: poznan@nowezeglarstwo.pl

/

EGZAMIN

Egzamin planujemy na sobotę 25.05.2024r.

Polski Związek Żeglarski odpowiada za przeprowadzenie egzaminu, który odbędzie się w naszej bazie na naszych jachtach szkoleniowych po zakończeniu szkolenia. Dodatkowo będą ustalone daty egzaminów dla osób, którym zaplanowany termin nie odpowiada.

Egzamin odbywa się po zakończeniu szkolenia. Opłaty pobiera komisja egzaminacyjna – dla osób uczących się to 125 pln, dla dorosłych 250 pln. Opłata egzaminacyjna nie jest wliczona w cenę kursu.

/

JACHTY

Stworzyliśmy flotę nowoczesnych jachtów szkoleniowych. Nasze jachty posiadają certyfikaty bezpieczeństwa oraz środki ratunkowe i asekuracyjne. Szkolimy na najnowocześniejszych jachtach, które spotkasz na akwenach Polski i Europy.

Sigma Club – (rok produkcji: 2015/2018, ilość we flocie: 7) jacht nowej generacji, idealny do kilkugodzinnej przygody i szkolenia na śródlądziu. Otwartopokładowy jacht 6-osobowy o bardzo prostej lekkiej konstrukcji z obszernym schowkiem na rzeczy osobiste załogi i osprzęt, dający wiele frajdy z żeglowania.

Mariner 24 – (rok produkcji: 2016, ilość we flocie: 1) nowoczesna i sprawdzona konstrukcja wykorzystywana do czarterów i szkoleń na całym świecie. Jacht kabinowy 8-osobowy posiadający przestronny kokpit, wygodny pokład, obszerne wnętrze i rewelacyjne właściwości nautyczne. Zbudowany według najnowszych standardów, wszystkie liny sprowadzone do kokpitu, relingi zwiększające bezpieczeństwo, łatwy dostęp do silnika i otwarta rufa.

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Jak zapisać się na szkolenie?

Rezerwacji można dokonać poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Po wypełnieniu i wysłaniu formularza prosimy o sprawdzenie skrzynki mailowej i folderu spam. Szczegóły dotyczące szkolenia zawierające m.in. dostęp do platformy szkoleniowej i możliwość edycji grafiku będą dostępne 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia. Warunkiem otrzymania dostępów jest opłacenie min. I raty za szkolenie.

Dla kogo przeznaczone jest to szkolenie żeglarskie?

Szkolenie przygotowane zarówno dla osób niemających wcześniej styczności z żeglarstwem i aktywnością na wodzie oraz osób chcących rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.

Jak przygotować się do szkolenia?

Aby wziąć udział w szkoleniu nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Na pierwszym spotkaniu opowiemy co może Ci się przydać pod kątem doboru odzieży i akcesoriów przydatnych w żeglarstwie podczas rejsu.

Czy umiejętność pływania wpław jest niezbędna?

Umiejętność pływania nie jest więc konieczna. Nasze szkolenia przygotowane są przede wszystkim dla osób, które nie posiadają żadnego doświadczenia. Nasze jachty posiadają certyfikaty bezpieczeństwa oraz środki ratunkowe i asekuracyjne dla wszystkich uczestników szkolenia żeglarskiego.

W jakich grupach szkolimy?

W czasie zajęć praktycznych grupa będzie podzielona na jachty. Zajęcia odbywają się w grupach 1-3 osobowych + instruktor/asekuracja.

Ile godzin zajęć obejmuje szkolenie praktyczne?

Musisz wypływać min. 20 godzin zegarowych (1 godzina = 60 minut) za sterem ale możesz więcej, dużo więcej!

Okres szkolenia wyznaczony jest w ofercie szkolenia. W wyznaczonym terminie uczestnik powinien pojawić się na zajęciach praktycznych w liczbie minimum 45 godzin (8 godzin tygodniowo) tzn., że powinien uczestniczyć w zajęciach 2 razy w tygodniu.

W czasie szkolenia uczestnik może odbyć maksymalnie 120 godzin zajęć praktycznych. Uczestnik powinien pojawiać się na zajęciach regularnie rozkładając swoją obecność na cały okres szkolenia.

Uczestnik w tygodniu może zapisać się maksymalnie na 5 spotkań. W ciągu jednego dnia uczestnik może zapisać się maksymalnie na 4 godziny zajęć praktycznych.

Co jeżeli nie wypływam godzin w czasie trwania szkolenia?

W takim przypadku ustalamy indywidualnie plan dalszego działania.

Kiedy otrzymam dostęp do platformy szkoleniowej i grafiku zajęć online?

Dostęp do platformy szkoleniowej przesyłamy w wiadomości mailowej 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia żeglarskiego.

Dostęp do edycji grafiku online przesyłamy w wiadomości mailowej 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia żeglarskiego.

Czy zajęcia odbywają się przy każdej pogodzie?

Staramy się aby zajęcia mogły odbywać się w różnorodnych warunkach, również w deszczu i przy silnym wietrze. Bezpieczeństwo stawiamy zawsze na pierwszym miejscu dlatego w przypadku warunków uniemożliwiających nam pływanie możemy zająć się teorią i spędzić czas w naszej salce na przystani lub w ostateczności odwołać zajęcia. W takim przypadku odwołujemy zajęcia poprzez informację w grafiku na godzinę przed planowanym rozpoczęciem zajęć.

Czym różni się jacht Sigma Club od jachtu Mariner 24?

Wszystkim, a zarazem niczym! Nasza flota jest specjalnie dobrana do akwenu, warunków jakie panują na jeziorze i usług jakie prowadzimy. Zajęcia odbywają się na jachtach polskiej konstrukcji stawiając na duże doświadczenie projektantów w zakresie budowy jachtów rekreacyjno-szkoleniowych.

Flota składa się głównie z jachtów otwartopokładowych, na których stawiamy pierwsze kroki. Są to jachty bezpieczne, proste w obsłudze i świetne do szkolenia. Niewielka masa daje możliwość pokazania Wam jak ważne jest odpowiednie rozłożenie załogi na pokładzie tak aby jacht żeglował stabilnie i szybko. Brak miejsca do spania oznacza, że jest to jacht na kilkugodzinną przygodę i czerpanie z żeglarstwa na 100 %. Dodatkowo brak kabiny znacząco zwiększa obszar widzenia sternika, dzięki czemu czujemy się bezpieczniej i łatwiej kontrolujemy sytuację na akwenie. Niska burta przydaje się między innymi przy wykonywaniu manewru MOB – człowiek za burtą. Proste ożaglowanie i minimum lin do zapamiętania sprawia, że wszyscy kursanci z przyjemnością żeglują na tej jednostce i zbierają ogrom doświadczenia, co nie jest możliwe na jachtach kabinowych w tak bezpośrednim wymiarze.

Drugi typ jachtu jaki posiadamy to jacht kabinowy Mariner 24. Jest to model bardzo często spotykany w firmach czarterowych miedzy innymi na Mazurach. Posiada dużą kabinę i pełną instalację gazową i elektryczną, o której opowiemy Ci w czasie szkolenia. Dodatkowo wyposażony jest w bramkę do kładzenia masztu (osprzęt niezbędny podczas przeprawy przez kanały pod mostami) oraz spalinowy silnik zaburtowy dzięki, któremu nauczymy Cię wykonywać podstawowe manewry w porcie i na akwenie. Obsługa jest nieco bardziej skomplikowana niż jachtów otwartopokładowych ze względu na zwiększoną liczbę lin i osprzętu – w związku z tym tutaj dobrze wyszkolona i zgrana załoga to podstawa. Jest to świetna jednostka aby pokazać w pigułce jakie przeżycia i zadania czekają na Ciebie i Twoją załogę w czasie wakacyjnego rejsu.

Co do cech wspólnych. Oba typy jednostek są kategorii żeglugowej C oraz posiadają jeden maszt i dwa żagle, tzn. ożaglowanie typu slup bermudzki. Posiadają miecz obrotowy, a sterowanie odbywa się za pomocą rumpla.

Większość manewrów na żaglach na obu tych typach jednostek jest wykonywana bardzo podobnie. W czasie szkolenia dowiesz się jak najlepiej wykonać zwrot na każdym z nich i poznasz różnice między nimi. To świetna okazja abyś sam mógł ocenić jaki jacht daje Ci więcej frajdy i czego od żeglarstwa oczekujesz. Pływanie na jednym typie jachtu przez całe szkolenie w naszym przekonaniu zabiera trochę radości, różnorodności oraz przyjemności z nauki i doznawania żeglarstwa. To właśnie dlatego stworzyliśmy flotę różnorodnych jachtów abyś wyszedł z naszego szkolenia z możliwie największą wiedzą i doświadczeniem.

Kiedy odbywa się egzamin i co obejmuje?

Egzamin planujemy na sobotę 25.05.2024r. Składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Organizowany jest po zakończeniu szkolenia żeglarskiego według wytycznych Podmiotu organizującego egzamin.

Egzamin odbywa się w naszej bazie na naszych jachtach szkoleniowych.

Co jeżeli nie będę mógł wziąć udziału w wyznaczonym terminie egzaminu?

W przypadku nieobecności na egzaminie w wyznaczonym terminie organizator wskaże inny dostępny termin w sezonie lub inne miejsce egzaminu.

Jakie uprawnienia otrzymam po zdaniu egzaminu na patent żeglarza jachtowego?

Prowadzenie jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń długości kadłuba.

Prowadzenie jachtów żaglowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.