faqFAQ
GRAFIK ZAJĘĆ – najważniejsze zasady dotyczące szkolenia
Grafik w postaci pliku excel na dysku Google można edytować.
Grafik odświeżany jest w każdą niedzielę o godzinie 20:00. Grafik jest ważny przez tydzień od poniedziałku do niedzieli. Grafik na dany tydzień uzupełniamy co niedzielę od 20:00 do poniedziałku do 12:00. Wpisując się po tej godzinie nie masz pewności czy instruktor się pojawi razem z Tobą. Wyjątek stanowi zapis z niedzieli na poniedziałek.
Zapisywanie się do grafiku odbywa się poprzez wpisanie w pustą rubrykę swojego imienia i nazwiska. Zajęcia odbywają się w godzinach 10-18 i w tych godzinach dysponowane będą jachty i instruktorzy.
Możesz pływać w blokach 2 lub 4 godziny w blokach porannych lub popołudniowych. Prosimy o dopasowanie swojej dyspozycyjności do godzin prowadzenia zajęć. Jeśli chcesz pływać 2 godziny to przy swoim imieniu i nazwisku dopisz np. 10-12. Wtedy jeśli ktoś chciałby pływać 12-14 może się dopisać.
W przypadkach losowych, gdy nie możesz się pojawić na pływaniu, proszę o jak najszybsze usunięcie swojego wpisu z grafiku.
Nie wpisujemy się w pola „brak”. Wpisując się w pole brak nie masz pewnego miejsca na jachcie!
Jachty wypływają punktualnie – zgodnie z godziną grafiku, dlatego konieczne jest pojawianie się punktualnie na Przystani. Osoby spóźniające powyżej 10 minut mogą nie zostać przyjęte na planowane zajęcia.
Dopisanie się do danej grupy na dany jacht jest poglądowe. Naszym celem jest dobieranie grup według poziomu umiejętności, dlatego grupujemy się na jachty bezpośrednio przychodząc na zajęcia. Prosimy o zapisywanie się w pierwsze wolne miejsce od góry tabelki dla łatwiejszego korzystania zarówno dla Was jak i dla naszych instruktorów.
/
Przydatne aplikacje pogodowe i odwołanie zajęć praktycznych
Prognoza ICM Poznań
Prognoza Windguru Kiekrz
W przypadku warunków uniemożliwiających pływanie, Grafik na godzinę przed planowanym rozpoczęciem zajęć zmienia kolor na czerwony. Oznacza to odwołanie zajęć na dany okres godzinowy.
/
EGZAMIN – Przebieg części teoretycznej i praktycznej na patent żeglarza PZŻ.
Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.
W przypadku niewłaściwej pogody wieje za słabo/za mocno decyzję o odbyciu się lub przerwaniu egzaminu podejmuje komisja egzaminacyjna w dniu egzaminu.
Część teoretyczną stanowi 75 pytań z 6 działów. Przykładowe pytania egzaminacyjne znajdują się na naszej platformie online. Egzamin ma formę testu, do wyboru odpowiedz a, b lub c, przy jednej prawidłowej odpowiedzi. Żeby zdać musisz uzyskać 65 poprawnych odpowiedzi na 75 pytań. Na wypełnienie testu masz 90 minut.
Część praktyczną stanowi wykonanie manewrów na żaglach i na silniku na naszych jachtach.
Manewry na żaglach:
Zwrot przez sztag,
Zwrot przez rufę,
Manewr człowiek za burtą poprzez zwrot przez rufę,
Stawanie w dryf,
Manewry na silniku:
Podejście/odejście do boi/pomostu,
Manewr człowiek za burtą.
Prace bosmańskie:
Umiejętność wiązania 12 węzłów żeglarskich,
Refowanie żagli.
Egzamin odbywa się w naszej bazie Pływać będziemy na naszych jachtach
Koszt podejścia do egzaminu to 250 pln dla osób dorosłych i 125 pln dla studentów z ważną legitymacją studencką. Wydanie patentu żeglarskiego kosztuje 50 pln dla osób dorosłych i 25 pln dla studentów.
Zaświadczenie o zdaniu egzaminu i wypełnione podanie wysyłamy do siedziby Polskiego Związku Żeglarskiego.
Nie zaliczenie tylko jednej części egzaminu skutkuje nie zdaniem całego egzaminu. Konieczne jest ponowne podejście zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej.