faqFAQ

faq - najczęstsze pytania dotyczące szkolenia i egzaminu.

Grafik zajęć

 1. Grafik w postaci pliku excel na dysku google można edytować.
 2. Grafik jest ważny przez tydzień od poniedziałku do niedzieli.
 3. Grafik odświeżany jest w każdą niedzielę o godzinie 20:00.
 4. Grafik na dany tydzień uzupełniamy co niedzielę od 20:00 do poniedziałku do 12:00. Wpisując się po tej godzinie nie masz pewności czy instruktor się pojawi razem z Tobą. Wyjątek stanowi zapis z niedzieli na poniedziałek.
 5. Zapisywanie się do Grafiku odbywa się poprzez wpisanie w pustą rubrykę swojego imienia i nazwiska.
 6. Możesz pływać w blokach 2 lub 4 godziny. Jeśli chcesz pływać 2 godziny to przy swoim imieniu i nazwisku dopisz np. 10-12. Wtedy jeśli ktoś chciałby pływać 12-14 może się dopisać. Jachty będą podpływać do Mariny o 12:00, 14:00, 16:00, więc można się wpisywać w tych godzinach.
 7. Nie wpisujemy się w pola "brak". Wpisując się w pole brak nie masz pewnego miejsca na jachcie!
 8. W przypadkach losowych, gdy nie możesz się pojawić na pływaniu, proszę o jak najszybsze usunięcie swojego wpisu z grafiku.
 9. Jachty wypływają punktualnie - zgodnie z godziną grafiku, dlatego konieczne jest pojawianie się punktualnie na Przystani,
 10. Dopisanie się do danej grupy na dany jacht jest poglądowe. Naszym celem jest dobieranie grup według poziomu umiejętności, dlatego grupujemy się na jachty bezpośrednio przychodząc na zajęcia.

Warunki meteorologiczne - linki

 Prognoza Icm Poznań

Prognoza Windguru Kiekrz

W przypadku warunków uniemożliwiających pływanie, Grafik na godzinę przed planowanym rozpoczęciem zajęć zmienia kolor na czerwony. Oznacza to odwołanie zajęć na dany okres godzinowy.

Egzamin na patent żeglarza PZŻ.

 • Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej.
 • W przypadku niewłaściwej pogody wieje za słabo/za mocno decyzję o odbyciu się lub przerwaniu egzaminu podejmuje komisja egzaminacyjna w dniu egzaminu.
 • Część teoretyczną stanowi 75 pytań wybranych z bazy udostępnionej na platformie. Egzamin ma formę testu, do wyboru odpowiedz a, b lub c, przy jednej prawidłowej odpowiedzi. Żeby zdać musisz uzyskać 65 poprawnych odpowiedzi na 75 pytań. Na wypełnienie testu masz 90 minut.
 • Część praktyczną stanowi wykonanie manewrów na żaglach i na silniku na naszych jachtach.

Manewry na żaglach:

 1. Zwrot przez sztag,
 2. Zwrot przez rufę,
 3. Manewr człowiek za burtą poprzez zwrot przez rufę,
 4. Stawanie w dryf,
 5. Dodatkowo, jeśli egzaminator zadecyduje o manewrze dodatkowym - podejście/odejście na żaglach do boi/pomostu.

Manewry na silniku:

 1. Podejście/odejście do boi/pomostu,
 2. Manewr człowiek za burtą.

Prace bosmańskie:

 1. Umiejętność wiązania 12 węzłów żeglarskich,
 2. Refowanie żagli.
 • Egzamin odbywa się w naszej bazie - marinie Hotelu Kaskada. Pływać będziemy na jachtach naszej floty Sigmie Club lub Marinerze 24. Egzamin przeprowadza komisja powołana przez Polski Związek Żeglarski.
 • Koszt podejścia do egzaminu to 250 zł dla osób dorosłych i 125 zł dla studentów z ważną legitymacją studencką. Wydanie patentu żeglarskiego kosztuje 50 zł dla osób dorosłych i 25 zł dla studentów.
 • Zaświadczenie o zdaniu egzaminu i wypełnione podanie wysyłamy do siedziby Polskiego Związku Żeglarskiego.
 • Nie zaliczenie tylko jednej części egzaminu skutkuje nie zdaniem całego egzaminu. Konieczne jest ponowne podejście zarówno do części teoretycznej, jak i praktycznej.